گیمرهای حرفه‌ای از هر دو نوع ماوس بی‌سیم و سیمی برای بازی کردن بهره می‌برند. اما سوال اینجاست که انتخاب کدام یک برای حوزه‌ی گیمینگ، انتخاب معقولانه‌تری خواهد بود؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت‌های کلیدی ماوس‌ بی‌سیم و ماوس سیمی بپردازیم تا در نهایت شما بتوانید تصمیم بگیرد که برای بازی کردن خرید کدام نوع ماوس مناسب‌تر و کاربردی‌تر است.

ماوس سیمی اتصال پایدارتری را ارائه می‌دهد

برای گیمرها، داشتن ثبات و پایداری اتصال نقش بسیار کلیدی را در حوزه‌ی گیمینگ ایفا می‌کند. این امر مخصوصاً برای کسانی که در حال انجام بازی‌های اکشن اول شخص هستند یا هر بازی دیگری که نیاز به حرکت مداوم ماوس دارد، بسیار ضروری است؛ به طوری که از دست رفتن اتصال ماوس حتی برای یک ثانیه نیز ممکن است برد یا باخت در یک نبرد یا مسابقه را برای شما رقم بزند.

طبیعی است یک ماوس سیمی نسبت به ماوس بی‌سیم در ارائه‌ی اتصال، پایداری بیشتری داشته باشد؛ چراکه مستقیماً به رایانه شما متصل است. این دسته از ماوس‌ها، هیچ تداخل و اختلالی در عملکرد سایر دستگاه‌های متصل به سیستم ایجاد نمی‌کنند و هرگز نگران قطع شدن اتصال ماوس خود نخواهید بود، مگر اینکه خود ماوس آسیب دیده باشد. ماوس‌های بی‌سیم روز‌به‌روز در حال پیشرفته شدن و بهبود هستند و اتصال ناپایدار ممکن است در ماوس‌های بی‌سیم مدرن کمتر دیده شود، اما به هر حال هنوز هم یک عامل قابل بررسی در این دسته از محصولات به شمار می‌رود.

ماوس بی‌سیم معمولاً تأخیر بیشتری دارد

«تأخیر ماوس» که به آن تأخیر ورودی نیز می‌گویند، در واقع به مدت زمانی که طول می‌کشد تا ماوس روی صفحه‌نمایش سیستم شما ظاهر شود، گفته می‌شود. این تأخیر در حرکت‌های ماوس، اسکرول کردن، کلیک کردن و دکمه‌ی ماکرو (اگر ماوس شما آن‌ را دارد) نیز خود را نشان می‌دهد.

اگر بخواهیم این موضوع را در حوزه‌ی گیمینگ بررسی کنیم؛ مخصوصاً بازی‌هایی که زمان در آن اهمیت بسیار زیادی دارد، حتی کمی تأخیر نیز می‌تواند کار شما را خراب کند. به عنوان مثال در بازی‌های اکشن شخص اول، ضروری است که اسلحه شما بلافاصله با فشار دادن دکمه‌ی سمت چپ ماوس شلیک کند. حتی یک چهارم ثانیه تأخیر ورودی ممکن است باعث شود که شما به حریف خود ببازید.

مشابه صفحه‌کلیدهای سیمی، ماوس‌های سیمی نیز در مقایسه با ماوس‌های بی‌سیم تاخیر کمتری دارند؛ این به این دلیل است که در این نوع محصولات دیگر نیازی به انتقال سیگنال از ماوس به گیرنده نیست. در حقیقت اتصال مستقیم به رایانه شما عاملی است که به ماوس‌های سیمی اجازه می‌دهد تا سرعت پاسخگویی بسیار بالایی را ارائه دهند.

در مقابل، ماوس‌های بی‌سیم باید سیگنال‌های خود را از طریق امواج ارسال کنند که می‌تواند باعث ایجاد تأخیر ورودی شود. البته این موضوع نیز با عرضه‌ی ماوس‌های بی‌سیم پیشرفته به بازار در حال رفع شدن است و این دسته از ماوس‌ها تأخیر بسیار کمی دارند.

کنترل ماوس

بدون شک کنترل ماوس‌های سیمی آسان‌تر است، زیرا دیگر لازم نیست نگران عمر باتری و از کار افتادن آن باشید. به سادگی می‌توانید آن را به کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود وصل کرده و از آن بهره ببرید. اگرچه این دسته از ماوس‌ها از کابل برای اتصال به سیستم شما استفاده می‌کنند، اما استفاده از تنها یک کابل به هیچ عنوان میز کامپیوتر شما را شلوغ نخواهد کرد.

از سوی دیگر، ماوس‌های بی‌سیم برای کار کردن به باتری متکی هستند. عمر باتری آن‌ها معمولاً بسیار طولانی است و می‌توان چند روز، یک هفته یا حتی بیشتر بدون نیاز به تعویض باتری از آن‌ها استفاده کرد. اما باید یادتان باشد که ماوس خود را به صورت مدام شارژ کنید. حتی اگر فراموش کنید، می‌توانید آن را در حین استفاده نیز شارژ کنید که البته با این کار، شما ماوس بی‌سیم خود را به ماوس سیمی تبدیل کرده‌اید.

خوشبختانه اکثر ماوس‌‌های بی‌سیم زمانی که باتری‌ آن‌ها در حال تمام شدن هستند به شما اطلاع می‌دهند تا بتوانید آن‌ها را شب قبل یا قبل از شروع بازی دوباره شارژ کنید (یا جایگزین کنید)، زیرا در هنگام بازی کردن دیگر نمی‌توانید دغدغه‌ی شارژ خالی کردن ماوس خود را نیز داشته باشید. همچنین طبیعی است که در گذر زمان و طی استفاده‌های مداوم، عمر مفید باتری ماوس بی‌سیم شما کاهش یابد و شما متوجه‌ی این امر خواهید شد.

کدام ماوس برای گیمینگ بهتر است؟

به طور کلی می‌توان گفت که استفاده از ماوس‌های سیمی برای گیمرها مزایای بیشتری نسبت به ماوس‌های بی‌سیم دارد. اول از همه باید به قیمت آن‌ها اشاره کنیم که ارزان‌تر از همتایان بی‌سیم خود هستند، زیرا به قطعات اضافی مانند باتری یا گیرنده نیاز ندارند.

ماوس‌های سیمی اتصال ثابت و پایداری را با تاخیر ورودی تقریباً صفر ارائه می‌دهند که در انجام بسیاری از بازی‌ها اهمیت بالایی دارد. این دسته از محصولات به جز یک کابل، چیزی دیگری ندارند. اگرچه کابل ممکن است خیلی خوشایند برخی کاربران نباشد اما با قابلیت‌هایی که ارائه می‌دهد، می‌تواند گیمرها را تا حد بسیار زیادی راضی نگه دارد.

در مقابل ماوس‌های بی‌سیم بسیار گران هستند و همیشه نمی‌توان روی آن‌ها حساب باز کرد، زیرا وجود اختلال در ارسال و دریافت سیگنال در حین انجام بازی می‌تواند به باخت شما منجر شود. مدل‌های پایین‌رده نیز معمولا تأخیر ورودی بیشتری نسبت به ماوس‌های پیشرفته‌تر دارند و شاید این موضوع برای شما آزاردهنده باشد. تنها مزیت واقعی این دسته از محصولات، بدون سیم بودن آن است که استفاده از آن را بسیار آسان خواهد کرد.

طراحی ارگونومیکی ماوس گیمینگ SM3105G باعث میشود کاربر پس از استفاده مداوم احساس خستگی نکند. ضربه‌پذیری کلیدهای این محصول برابر 3 میلیون بار است. یکی از مهم‌ترین مشخصات ماوس‌های مخصوص بازی برند سیبراتون مدل SM3105G رزولوشن قابل تنظیم تا 3200 DPI آن است.کلید‌های این محصول قابل‌برنامه‌ریزی هستند و کاربر قادر است بنا بر نیاز خود آن‌ها را در نرم افزار اختصاصی سیبراتون شخصی‌سازی کند. پس اگر به دنبال یک ماوس مخصوص بازی خوش‌دست و بادوام هستید، بدون شک محصولات سیبراتون می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما باشد.